۰۱ آبان ۱۳۹۷
آبان ۱, ۱۳۹۷

خنده نوزاد

آبان ۱, ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

خنده نوزاد

خنده یک نشانه اجتماعی‌ است. برای مدتی طولانی روان‌شناسان معتقد بودند خنده کودکان می‌تواند بیانگر احساس‌های درونی آن‌ها باشد. به عبارت ساده‌تر کودکی که راضی است، می‌خندد.
مجله فرانسوی کودک:سال گذشته وقتی فرزندم تنها ۲ ماه داشت، خندیدن را یاد گرفت. وقتی به او نگاه می‌کردی یا بازی می‌کردی چنان دهانش به لبخند باز می‌شد که انگار خوشبخت‌ترین موجود دنیاست. مادر بزرگ و پدربزرگش هم از خنده او ذوق زده می‌شدند و لذت می‌بردند.

چندی پیش در یک مجله روان‌شناسی رشد مطلبی در رابطه با دلایل و چگونگی خنده کودکان مطالعه کردم که بسیار جالب بود. طبق این مقاله خنده کودکان حداقل بعد از ۶ ماه هم می‌تواند جنبه احساسی داشته باشد و هم اجتماعی.

در حقیقت خندیدن برای یک کودک بیش از آن‌که بیان کننده احساسات درونی‌اش باشد نوعی روش برای برقراری ارتباط با دنیای اطراف است.
خنده یک نشانه اجتماعی‌ است. برای مدتی طولانی روان‌شناسان معتقد بودند خنده کودکان می‌تواند بیانگر احساس‌های درونی آن‌ها باشد.

به عبارت ساده‌تر کودکی که راضی است، می‌خندد.
اما تحقیق‌های ۲۰ ساله اخیر نشان داده مسئله به این سادگی‌ها هم نیست. خنده در کودکان بین ۶ تا ۸ هفتگی شکل می‍‌‎گیرد این در حالی است که در این سن کودک وقت خود را با نگاه کردن به صورت اطرافیان می‌گذراند و دایره دید او هنوز کامل نشده است به همین دلیل تنها به چشم‌ها خیره می‌شود. به عقیده پژوهشگران دانشگاه میامی اولین لبخند‌ها به کودک برقراری ارتباط مثبت را آموزش می‌دهد و نوعی نشانه اجتماعی است.

روان‌شناسان رشد کودک پس از زیرنظر گرفتن نحوه خنده در کودکان مختلف در شرایط گوناگون متوجه شدند وقتی کودک به شکلی می‌خندد که گونه‌ها بالا رفته و کنار چشم‌ها جمع می شود یعنی کودک روی یک مسئله تمرکز کرده و از نظر احساسی درگیر آن است، اما خنده با دهان باز از سر شیطنت بوده و خنده ساده با دهان بسته بدون آن‌که گونه‌ها بالا روند پیشرفت‌های مقدماتی برای واکنش متقابل است. مثلا بین ۸ تا ۱۲ ماهگی کودکان یاد می‌گیرند با دیدن یک شی جذاب یا یک اسباب‌بازی جدید ابتدا به آن شی لبخند زده و بعد لبخند خود را به طرف شخص مالک برمی‌گردانند.
به این نوع خنده‌ها اصطلاحا خنده‌های اشتراکی می‌گویند و در واقع مرحله‌ای از رشد کودک محسوب می‌شود، مرحله‌ای که در آن کودک دنیای اجتماعی را می‌شناسد و احساس‌های خود را در رابطه با یک موضوع با دیگران به اشتراک می‌گذارد.کودکان خنده رو عمدتا اجتماعی هستند و خنده معمولا احساسی مثبت را انتقال می‌دهد و جالب است بدانید خنده‌های اشتراکی نشانه‌ای از اجتماعی بودن یک کودک در آینده است و تحقیق‌ها به اثبات رسانده کودکی که در ۹ ماهگی خنده اشتراکی دارد در ۳۰ ماهگی یعنی ۲ سالگی به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کند.

به طور خلاصه باید گفت خنده انسان را برای برقراری ارتباط با جامعه آماده می کند. وقتی یک کودک چند ماهه می‌خندد شاید به این معنی نباشد که خوشحال است ولی به این معنی است که شما انسان خوشبختی هستید و این برای خوشبختی فرزند شما کافی است.

خنده نوزاد

 

دلیل خنده ناگهانی اطفال چیست؟لبخندی که روی صورت شیرخواران نمایان می شود ناشی از چه عواملی است آن ها در چه سنی معنای خندیدن را می فهمند می خواهیم بدانیم خندیدن و تغییرات خلقی مختلف در اطفال با چه عواملی ایجاد می شود.

دلیل خنده های نوزادان چیست؟
دلیل خنده ناگهانی اطفال چیست؟لبخندی که روی صورت شیرخواران نمایان می شود ناشی از چه عواملی است آن ها در چه سنی معنای خندیدن را می فهمند می خواهیم بدانیم خندیدن و تغییرات خلقی مختلف در اطفال با چه عواملی ایجاد می شود.جعفر بای روانشناس و آسیب شناس اجتماعی گفت: خندیدن بسیار علامت خوبی است و همه ی پزشکان و محققان به انجام آن تاکید دارند و خنده درمانی به خصوص در کودکان در بسیاری از کشورهای پیشرفته صورت گرفته.وی اذعان داشت: از همان هفته اول مادران حس میکنند نوزادشان لبخند می زند اما حقیقت آن است که او تلاش میکند تا این کار را انجام دهد.بای ادامه داد: درواقع لبخند نوزاد یک هفته ای متقارن نیست و به گوشه لب محدود شده و همراه آن چشم ها و گونه ها حرکتی انجام نمی دهند و به عبارت دیگر ماهیچه ها هنوز برای خندیدن توانمند نیستند.وی تصریح کرد:نوزاد در این سن تنها در خواب می خندد و چون در جواب نوازش یا یک حس نیست و ارتباطی به دنیای خارجی ندارد به آن لبخند دائمی گویند.

بای در ارتباط با خندیدن کودک ادامه داد:لبخند گوشه لب او واکنش هوشیارانه به اتفاقات اطراف نیست، همچنین چشمان او به خلاءنگاه می کند چون قدرت بینایی و سیستم عصبی او هنوز کامل نیست و لبخند او نشانه احساسات و شادی اش نیست.وی تاکید کرد:خندیدن و گریه کردن هردو واکنش های غیر اکتسابی است و به ما کمک می کنند تا با اطرافیانمان بهتر ارتباط برقرار کنیم اما خنده برای یک نوزاد به جز برقراری ارتباط راه حلی است که برای مجذوب کردن والدین از آن استفاده می کند.