۰۳ آبان ۱۳۹۷
آبان ۳, ۱۳۹۷

دانستنی های بچه داری

آبان ۳, ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

دانستنی های بچه داری

مراقبت از نوزاد بسیار مهم بوده و بسیار حساس است. هر گونه سهل انگاری در نگهداری و مراقبت از نوزاد تازه به دنیا آمده می تواند باعث به خطر افتادن او شود. در این موضوع مطالبی را در رابطه با مراقبت از نوزادان برای شما جمع آوری کرده ایم. یکی از مسائلی که والدین باید توجه داشته باشند این است که دمای اتاق نوزاد باید متعادل باشد.

بچه های امروزی را می توان تنها با ترفندها و روش های زیرکانه آرام کرد و به آنها فهماند که این کار را انجام بده و این کار را انجام نده! دلیل این همه تلاش برای متوجه ساختن آنها این است که بچه های این نسل بسیار باهوشند و دوست دارند خودشان تجربه کنند. در این مقاله نکاتی را برایتان آماده کرده ایم که هر مادری باید آنها را بداند.

غذاهای مادرانه

عدس‌پلو یکی از بهترین غذاهایی است که می‌توانید برای کودک‌تان درست کنید. عدس سرشار از آهن و پروتئین است و برنج هم کالری خوبی دارد. می‌توانید توی آن کمی گوشت چرخ‌کرده هم بریزید تا پروتئین حیوانی هم داشته باشد. با این غذا ماست نخورید تا آهن عدس خوب جذب شود. به جایش کمی سالاد گوجه و خیار درست کنید و با آب‌لیمو همراهش بخورید تا ویتامین‌های بدن کودک هم کامل شود.
اگر می‌خواهید یک وعده آب‌دوغ‌خیار دور هم بخورید، آن را برای کودک‌تان مقوی کنید. برای همه یا فقط در ظرف غذای کودک‌تان خامه بزنید، کمی شیر قاطی‌اش کنید، کشمش و گردوی آسیاب شده فراوان بریزید و نان سفید در آن خرد کنید.

بازی‌های مادرانه

بازی پیشنهادی من، برچسب‌بازی است. برچسب یا عکس‌برگردان را می‌توانید آماده از مغازه‌های لوازم‌التحریری بخرید. بعضی از مارک‌های خاص وسایل نقاشی برای کودکان (مثل کرایولا) برچسب‌های رنگی با رنگ‌ها و شکل‌های ساده برای بچه‌ها دارند که از عکس‌برگردان‌هایی که تصویر شخصیت‌های کارتونی هستند، خیلی بهترند. اگر هم حوصله داشته باشید، می‌توانید خودتان از کاغذهای رنگی مثلث و دایره و مربع و مستطیل دربیاورید و با یک چسب ماتیکی آنها را هرجا بچسبانید. (مواظب باشید کودک‌تان چسب را به لب‌هایش نمالد!) برچسب‌های معمولی روی هر سطحی که چسبانده شوند، کنده می‌شوند، اما کاغذهای رنگی را روی یک مقوای بزرگ سفید بچسبانید تا بعد برای پاک کردن چسب از دیوار و فرش دچار مشکل نشوید. به کودک‌تان یاد بدهید شکل‌ها را با هم ترکیب کند و شکل‌های جدید تولید کند. جوجه و گربه و خانه و آدم بسازید و با مداد برای‌شان چشم بگذارید. کاری به تصویر عکس‌برگردان‌ها نداشته باشید و فقط به عنوان یک شکل از آن استفاده کنید. سعی نکنید به او یاد بدهید چی را کنار چی بگذارد تا چه شکلی درست شود. این طوری مانع خلاقیتش می‌شوید. به جایش برای هر دو تا شکلی که کنار هم گذاشت و هر تصوری که داشت، تشویقش کنید.

دانستنی های بچه داری

کلک‌های مادرانه

کارشناسان کودکان خیلی راحت توصیه می‌کنند که برای کودک ۲ ساله‌تان هر شب مسواک بزنید یا پیش از بیرون رفتن از خانه حتما صورت و دست‌هایش را با ضدآفتاب بپوشانید، اما هر مادری وقتی این توصیه‌ها را می‌خواند، توی دلش می‌گوید «شما خودت یه بار برای یه بچه ۲ ساله مسواک زدی؟!» انجام دادن بعضی کارها برای بچه‌ها واقعا سخت است. بچه‌ها مثل اسب آبی نیستند که حاضر باشند دهان‌شان را چند ساعت باز نگه دارند تا گنجشک‌های کوچک (یعنی مامان!) توی دهان‌شان را تمیز کند. آنها حتی دوست ندارند کسی سرشان را شامپو بزند، برای‌شان کرم بمالد یا دماغ‌شان را پاک کند. برای اغلب مادرها و بچه‌ها چنین لحظاتی یا تبدیل به نبرد و تعقیب و گریزی هیجان‌انگیز می‌شود یا کلا از خیر آن می‌گذرند و اعصاب خودشان و بچه‌شان را به دندان خراب و صورت آفتاب‌سوخته ترجیح می‌دهند. حالا ما یک پیشنهاد خوب برای شما داریم تا بتوانید این اوقات را به خیر و خوشی از سر بگذرانید. بچه‌ها دوست ندارند شما روی صورت و توی دهان‌شان کاری انجام دهید، اما عاشق این هستند که خودشان برای‌تان کرم بمالند یا دندان‌های‌تان را مسواک بزنند. بهتر است اول یک ذره کرم روی صورت‌تان بگذارید و بعد در حالی که از او خواسته‌اید کرم را روی صورت‌تان بمالد، با بیشترین سرعت ممکن کرم را روی صورت او پخش کنید. برای مسواک هم، مسواک خودتان را دست او بدهید و مسواک او را خودتان بگیرید و قرار بگذارید که با هم بگویید آااااااا و دهان هم را مسواک کنید. مواظب چشم و چال‌تان باشید که کودک‌تان مسواکش نکند!

خوابیدن در یک تختخواب کنار نوزاد گاهی می‌تواند آرامش خواب شبانه والدین را بر هم بزند. نوزادانی که به خواب در کنار والدین خود عادت دارند در آینده زمانی که باید قبل از پدر و مادر بخوابند دچار مشکل خواهند شد.

تصویر مادر و نوزادی که در کنار یکدیگر به خواب فرو رفته‌اند، اصلا غیرعادی نیست، اما تمرین خوابیدن در کنار نوزاد یا تقسیم یک تختخواب با او همچنان موضوع بحث برانگیزی است. عده‌ای معتقدند محل خواب نوزاد رختخواب مادر است، اما آیا این کار خطرناک است؟

چرا بعضی از مادران کنار نوزاد خود می‌خوابند؟

به عقیده طرفداران این بحث و برخی مطالعات دیگر، خوابیدن در کنار نوزاد:

 

 •          با تسهیل شیردهی شبانه به نوزاد، موجب تقویت شیردهی می‌شود.
 •          مراقبت از نوزاد را برای مادری که‌گاه و بیگاه باید شب‌ها از خواب بیدار شود، آسان‌تر می‌کند.
 •          به خواب راحت نوزاد – مخصوصا در چند ماهه اول زندگی – کمک می‌کند.
 •          به نوزاد کمک می‌کند بیشتر بخوابد چرا که فواصل بین شیردهی مادر کوتاه‌تر و تعداد آن بیشتر می‌شود.
 •          به والدینی که در طول روز از نوزاد جدا بوده‌اند کمک می‌کند احساس دلتنگی خود را با این نزدیکی و صمیمیت جبران کنند.

 

اما آیا خطرات خوابیدن در کنار نوزاد بیشتر از فواید آن است؟

 

با وجود فواید موجود٬ به والدین توصیه می‌شود نوزاد را در تختخواب خود نخوابانند چرا که احتمال خفگی او وجود دارد.

خوابیدن در کنار نوزاد فرهنگی است که در بسیاری از کشور‌ها رواج پیدا کرده است. با وجود این تفاوت بین محل خواب و فرهنگ مردم می‌تواند خطرات احتمالی این کار را در بعضی از کشور‌ها کاهش دهد.

در یک بررسی ۷ ساله٬ حداقل ۵۱۵ مورد مرگ و میر نوزادان و کودکان خردسال زیر ۲ سال در اثر خوابیدن در کنار والدین گزارش شده است.

۱۲۱ مورد از این مرگ و میر‌ها به والدین یا پرستارانی مربوط می‌شده که هنگام خواب روی نوزاد افتاده‌اند.

بیش از ۷۵ درصد از این آمار به نوزادان زیر ۳ ماه اختصاص داشته است.

طرفداران خواب در کنار نوزاد معتقدند والدین به دلیل آگاهی از حضور نوزاد هنگام خواب روی او نمی‌افتند.

کسانی که نباید در کنار نوزاد خود بخوابند عبارتند از:

 

 •          کودکان دیگر، به ویژه خردسالان: چرا که ممکن است متوجه وجود نوزاد در کنار خود نشوند.
 •          والدینی که مواد مخدر مصرف می‌کنند و هوشیاری خود را نسبت به حضور نوزاد از دست می‌دهند.
 •          والدین سیگاری: آن‌ها خطر ابتلای نوزاد به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش می‌دهند.

ارتباط بین خواب در کنار نوزاد و سندرم مرگ ناگهانی نوزادان هنوز به درستی مشخص نیست و تحقیقات همچنان ادامه دارد. برخی محققان می‌گویند خوابیدن در کنار نوزاد احتمال بروز این سندرم را کاهش می‌دهد چرا که نوزاد و والدین در طول شب مرتبا از خواب بیدار می‌شوند. با وجود این برخی مطالعات حاکی از آن است که تحت شرایط خاص٬ خواب در کنار نوزاد می‌تواند احتمال این سندرم را افزایش دهد مخصوصا اگر مادر سیگاری باشد.

بین سال‌های ۲۰۰۱ – ۱۹۹۹ حدود ۱۰۰ مورد از مرگ و میر نوزادان به خواب آن‌ها در رختخواب والدین نسبت داده شده و شامل موارد زیر بوده است:

 

 •          خفگی نوزاد زمانی که لابه‌لای ملحفه پیچیده شده یا بین دیوار یا اشیا دیگر گیر می‌افتد.
 •          خفگی ناشی از قرار گرفتن صورت نوزاد روی رختخواب یا سطوح نرمی مانند بالشت٬ پتو یا لحاف
 •          خفگی ناشی از گیر افتادن سر نوزاد در قسمتی از تختخواب

افزایش ایمنی

اگر چاره‌ای جز خواباندن نوزاد در کنار خود ندارید٬ احتیاط‌های زیر را به عمل آورید:

 •          همیشه نوزاد را به پشت بخوابانید تا احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش دهید.
 •          هرگز هنگام خواب سر نوزاد را نپوشانید.
 •          مطمئن شوید ملحفه‌ها یا قالب تختخواب به گونه‌ای نیست که سر نوزاد در آن گیر بیفتد.
 •          نوزاد را به تنهایی در تختخواب یک فرد بزرگسال نخوابانید.
 •          از بالشت٬ لحاف و دیگر اشیا نرم پارچه‌ای در رختخواب استفاده نکنید.
 •          اجازه ندهید مواد مخدر هوشیاری شما را مختل کند و موجب غلتیدن شما روی نوزاد و خفگی او شود.
 •          تختخواب خود را کنار پرده قرار ندهید چرا که ریسمان آن ممکن است موجب خفگی نوزاد شود.

 

بیشتر کار‌شناسان می‌گویند ایمن‌ترین محل خواب برای نوزاد٬ گهواره استانداردی است که بالشت و ملحفه و لحاف نرمی ندارد. اما اگر تاکنون نوزادتان را در کنار خودتان می‌خوابانده‌اید٬ با یک پزشک یا متخصص درباره انتقال نوزاد به گهواره خودش مشورت کنید.

 

انتقال نوزاد به گهواره معمولا در ۶ ماهه اول زندگی او آسان‌تر است٬ چرا که هنوز عادت خوابیدن در کنار والدین شکل نگرفته و مشکلات دیگری مانند ترس از جدایی از والدین پیش نیامده است. در ‌‌نهایت عادت خواباندن نوزاد در کنار والدین باید در جایی متوقف شود. (یا طبق خواسته خود کودک یا تصمیم والدین)

 

اما راهی برای نزدیک کردن نوزاد به خودتان وجود دارد که لازمه آن خواباندن او در رختخوابتان نیست. شما می‌توانید:

 

 •          یک گهواره یا تخت نوزاد در کنار تختخواب خود بگذارید. این کار به نزدیکی او و شما کمک می‌کند و مخصوصا در دوران شیردهی اهمیت بسزایی دارد. خواباندن نوزاد در گهواره یا تخت جداگانه احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را نیز کاهش می‌دهد.
 •          وسیله‌ای را بین تخت خود و نوزاد قرار دهید تا احتمال افتادن خودتان روی او را کاهش دهید.

 

انتخاب محل خواب نوزاد – در تخت شما یا گهواره خودش – به تصمیم خودتان بستگی دارد. با توجه به فواید و مضرات٬ گفت‌وگو با پزشک درباره خطرات احتمالی و با توجه به برنامه‌ریزی‌های خانوادگی خود تصمیم‌گیری کنید