۰۵ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۵, ۱۳۹۸

علل افتادگی بینی

خرداد ۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

علل افتادگی بینی

علل افتادگی بینی : از جمله نکات مهم در جراحی بینی وضعیت زاویه لب بالا و بینی است به این ویژگی اصطلاحا سربالایی بینی می گویند وچنانچه ویژگی سربالایی بینی از حالت استاندارد کمتر باشد ، می گویند بینی افتاده می باشد . ( جراح بینی تهران )

بررسی علل افتادگی بینی برای بسیاری از داوطلبان جراحی بینی حساس است .

باید به این نکته نیز اشاره کرد که برخی از بیماران که از جراحی رینوپلاستی بهره گرفته اند ، در روز های ابتدایی پس از عمل بینی قابل مشاهده نیست و با گذشت زمان و خوابیدن ورم ها و التهابات ، حالت بینی افتاده می شود .

علاوه بر این موارد دیگری بر افتادگی بینی موثرند .

موارد مهم عبارتند از : بالا رفتن سن ، برخورد ضربه ، عادات غلطی چون کشیدن بینی به سمت پایین که به مرور زمان موجب به هم خوردن زاویه بینی و لب بالا می شوند .

چرا افتادگی نوک بینی ، زیبایی چهره را مختل می کند ؟

بینی یک نقش بسیار مهم در چهره دارد و در مرکزیت صورت قرار دارد به همین دلیل هر گونه اختلال در شکل و میزان چرخش نوک بینی می تواند از زیبایی فرم بینی و چهره بکاهد.

به طور کلی زاویه بین لب و بینی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید با یکدیگر متناسب باشند ولی در برخی از افراد به دلایل مختلف ، زاویه بین لب و بینی با یکدیگر متناسب نیست و همین امر باعث میل فرد به انجام جراحی زیبایی بینی می شود.

افزایش سن یکی از دلایل رایج برای افتادگی نوک بینی می باشد به همین دلیل است که اغلب افراد با گذشت چندین سال و شروع دوره میانسالی اقدام به جراحی رینوپلاستی می کنند.

در جراحی زیبایی بینی یکی از کارهای مهم ، رفع افتادگی نوک بینی می باشد و جراح بینی سعی می کند تا یک حالت چرخشی به نوک بینی بدهد و فرم نوک بینی بسیار زیباتر شود.

برخی از بیماران تقاضای بینی سربالا دارند ولی بهتر است بینی با توجه به نوع بینی و چهره بیمار فرم داده شود.

به طور کلی سر بالا بودن بیش از اندازه نوک بینی موردپسند نیست و بینی باید به گونه ای جراحی شود که نوک بینی در راستای بینی یا کمی سر بالا باشد.
تاثیر جراحی بینی

طبق نظر پزشک متخصص آقای دکتر محمد اسماعیل هادی زاده ، دو عامل شایع بر افتادگی بینی موثرند ، جراحی بینی و خود فرد .

اگر عامل اثر گذار جراحی بینی باشد ، به این ترتیب اتفاق می افتد که بافت های زیرین و نگهدارنده بخش پایینی طی جراحی بینی ضعیف شده باشند و به مرور موجب افتادگی سر بینی شوند .

ولی چنانچه عامل افتادگی بینی خود بیمار باشد ، این اتفاق به دلیل عدم رعایت نکات مراقبتی پس از جراحی بینی ایجاد خواهد شد .

به عبارت دیگر ، عدم استفاده از چسب بینی به صورت دقیق و منظم ، بلند کردن اجسام سنگین در دوره نقاهت و بهبودی ، دستکاری بینی ، انجام حرکات شدید و ورزش های سنگین می توانند تا حد زیادی خطر افتادگی بینی را بالا ببرند .

درمان افتادگی بینی

پس از مشخص شدن علل افتادگی بینی ، برای درمان آن می توان طی جراحی ترمیمی بینی ایرادات موجود را به صورت تخصصی رفع نمود .

با این اقدام در صورت نیاز بافت های تضعیف شده قوت یافته و اگر از جراحی اولیه زائده های اضافی به جای مانده باشد ، حذف می شوند .