۲۷ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۷, ۱۳۹۸

شرایط و نحوه اخذ انواع ویزا ترکیه

اسفند ۲۷, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

شرایط و نحوه اخذ انواع ویزا ترکیه

ویزا ترکیه گواهی قانونی برای سفر و اقامت دراین کشوراست. ویزا ترکیه انواع مختلفی دارد و افراد با توجه به درخواست خود می توانند ویزای مورد نظر را دریافت کنند.
یکی از مهم ترین مقاصد شهروندان ایرانی که به منظور تحصیل، تجارت،گردش و… مد نظر آنها می باشد کشور ترکیه است. شهرهای بیشماری همانند استانبول، بدروم،ازمیر، آنکارا، کوش آداسی و…هر ساله شاهد ورود تعداد زیادی از ایرانیان هستند. اما سوال اینجاست برای سفر به این کشور خارجی ویزا ترکیه لازم است؟ برای چه اهدافی از سفارت ترکیه ویزا برای شهروندان ایرانی صادر می گردد؟

ویزا ترکیه
با توجه به این موضوع که کشور ترکیه خصوصا شهر استانبول و آنکارا جزء سومین شهر توریستی جهان برشمرده شده است هر ساله تعداد زیادی مسافر از اقصی نقاط جهان تمایل داشته تا در طول سال به همراه تور ترکیه به این کشور آسیایی اروپایی سفر کنند. البته همانند دیگر شهرهای جهان مستلزم بوده تا از سمت کشور ترکیه ویزا دریافت گردد. طبق قانونی که در ترکیه حاکم است مبلغ، مدت و شرایط دریافت ویزا برای ساکنین هر کشوری متفاوت است. برای اخذ ویزا ترکیه در بعضی موارد که فرد دعوت کننده هزینه های سفر را به سفارت پرداخت نماید شخص مهاجر از پرداخت هزینه معاف بوده و تنها می بایست پاسپورت ورود به کشور را تهیه نماید.

اگر چه یکسری از موارد اعم از عکس رنگی، پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه هر دو، تکمیل نمودن فرم درخواست ویزا ترکیه، داشتن تعیین وقت سفارتخانه ، مصاحبه و…برای تمامی ویزاهای ترکیه مشترک هستند اما بسته به اینکه شخص درخواست کننده برای چه منظوری قرار است وارد خاک ترکیه شود مابقی مدارک متفاوت بوده و مدت زمان و هزینه های متغیری را در بر خواهند گرفت. امروزه با توجه به این که ترکیه کشوری لوکس و تاریخی است بسیاری از افراد تمایل داشته تا اقامت دائم کشور ترکیه را به دست آورند که غالبا سفارت ترکیه صدور چنین ویزاهایی را به سختی قبول کرده و فرد را به چالش هایی وارد می کند در صورتی که گاهی اوقات با اخذ برخی ویزاهای ترکیه در مدت زمان طولانی شخص مهاجر اجازه اقامت دائم را پیدا خواهد نمود.

بر خلاف سفرهای داخلی برای سفر به کشور های خارجی مانند جمهوری ترکیه شهروند ایرانی می بایست به سفارتخانه ترکیه که در کشور جمهوری اسلامی ایران واقع شده است به طور واضح هدف از سفر، مدت زمان اقامت، نام بردن شهرهایی که فرد قرار است به آنها سفری داشته باشد، تهیه بلیط رفت و برگشت، رزرو هتل اقامت و یا در برخی از ویزاها که برای مهاجر از طرف خانواده و آشنای درجه ۱ دعوت نامه ارسال شده باشد ارائه دادن آدرس دقیق محل سکونت و یا دفتر شرکتی که برای شهروند خارجی دعوت نامه کاری ارسال شده برای سفارتخانه مشخص باشد بیشترین موضوعی که برای اخذ انواع ویزاهای ترکیه سفارت این کشور بر روی آن توجه ویژه ای را قرار داده توان مالی فرد در مدت اقامت در خاک ترکیه می باشد به هیچ عنوان دولت ترکیه به افراد مهاجر و شهروندان خارجی اجازه نداده که در خاک کشور ترکیه برای تهیه محل اقامت و یا به دست آوردن نیازهای اولیه مانند خوراک و پوشاک دچار سرگردانی و کمبود باشند. لذا یکی از مدارک اصلی اخذ ویزا های ترکیه ارائه دادن میزان هزینه در نظر گرفته برای سفر به ترکیه می باشد.

ویزا ترکیه,نحوه گرفتن ویزا ترکیه,انواع ویزا ترکیه
ویزا ترکیه گواهی قانونی برای سفر و اقامت دراین کشوراست

انواع ویزا ترکیه

سفارت ترکیه بر اساس هدفی که مسافر از سفر خود به این کشور دارد ویزا ترکیه را به چند دسته طبقه بندی می کند.

ویزای توریستی:این نوع ویزا ترکیه به منظور بازدید و گردش از شهرهای مختلف کشور ترکیه صادر می گردد و اعتبار این ویزا از مدت ۹۰ روز تا ۱۸۰ روز تعیین می شود.

ویزای تجاری: این نمونه ویزا کاربردی شبیه به ویزای توریستی دارد یعنی فرد به منظور شرکت در جلسات و کنفرانس ها و….در بازه زمانی مشخص شده ای به کمک ویزا ترکیه به این کشور خارجی سفری خواهد داشت.

ویزای دانشجویی: هر دانشجو و یا دانش آموز به کمک این نوع ویزا ترکیه این امکان را به دست خواهد آورد تا در یکی از دانشگاه ها ، مدارس و یا موسسات عالی کشور ترکیه ادامه تحصیل داشته باشد.

ویزای اقامت: برخی از افراد به منظور اجرای مقاصد مختلف قصد داشته تا بیشتر از مدت زمان تعیین شده در ویزای توریستی در کشور ترکیه اقامت داشته باشند لذا سفارت ترکیه لازم دانسته تا برای چنین افرادی ویزای اقامت صادر نماید البته مهمترین شرط سفارت ترکیه برای مشمولین این نوع ویزا ترکیه تمکن مالی می باشد.

ویزای کار:کسانی که برای کار و فعالیت های تجاری قصد سفر به کشور ترکیه را دارند می بایست ویزای کار را اخذ نمایند. البته علاوه بر ویزا ترکیه نام برده ویزاهای دیگری همانند ویزای ترانزیت، ویزای پزشکی، ویزای نمایشگاهی و ویزای پژوهشی به منظور حفر کردن و باستان شناسی این کشور صادر می گردد.

ویزای پژوهشی:معمولا متقاضی این نوع ویزا کم بوده و تنها گروهی از محققان این نوع ویزا را درخواست می نمایند.

ویزای نمایشگاهی: بعد از ویزای توریستی پر درآمدترین ویزای ترکیه ویزای نمایشگاهی به حساب می آید زیرا کسانی که چنین ویزایی را اخذ می کنند یا از اجناس و کالاهای کشور ترکیه خرید کرده و یا درصدی از سهم سود فروش کالاهای شرکت خارجی را به دولت ترکیه پرداخت خواهند نمود.

ویزای خانوادگی: آسانترین راه اخذ ویزای ترکیه دریافت دعوت نامه ای از سوی خانواده و یا فامیل مقیم ترکیه می باشد در این نوع دعوتنامه ها محل اقامت مسافر، بلیط رفت و برگشت و تمامی هزینه های اقامت شهروند خارجی از قبل مهیا شده و تنها مهاجر دعوتنامه را به صورت حضوری و یا ایمیل از سفارتخانه ترکیه دریافت نموده و مقدمات سفر به ترکیه را مهیا می سازد.