۲۳ تیر ۱۳۹۹
تیر ۲۳, ۱۳۹۹

علل انحراف بینی

تیر ۲۳, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

علل انحراف بینی

تیغه بینی مانند دیگر اجزای صورت تا زمان سن بلوغ رشد می کند.چون در بینی چندین مرکز غضروف سازی و استخوان سازی وجود دارد ممکن است به هردلیلی یکی از این مراکز کمتر و یا بیشتر از حد عادی رشد کنند و باعث شوند که ساختمان بینی در قسمت تیغه وسط دچار اختلالاتی شود و به سمت اطراف منحرف شود. ( جراح بینی اصفهان )


این کجی بینی در قسمت داخلی بینی بوده و ممکن است در ظاهر فرد تاثیری نگذارد.همچنین اگر به بینی ضربه ایی در سن بلوغ وارد شود ممکن است به عملکرد این مراکز لطمه وارد شود

تشخیص انحراف بینی

?بسیاری از افراد بینی هایی که مقداری کج هستند را بینی های دارای انحراف می شمارند در صورتی که تشخیص انحراف بینی این گونه نیست و نمی توان با دیدن ظاهر افراد تشخیص داد آیا بینی دارای انحراف است یا خیر.تنها در صورتی می توان گفت شخصی دارای انحراف بینی است که تیغه بینی وی دارای انحراف به چپ و یا راست باشد.در مواردی این انحراف هیچ مشکلی را نیز برای افراد به وجود نمی آورد. تشخیص با معاینه بالینی بینی یا تصویربرداری رادیوگرافی است سی تی اسکن و آندوسکوپی نیز برای تشخیص انحراف و تفاوت آن از سایر علل انسداد بینی مثل پولیپ ، بزرگی شاخک و رینیت آلرژیک استفاده می شود. همچنین برای اندازه گیری میزان عبور هوا از بینی و مقاومتهای موجود بر سر راه عبور هوا تست های مخصوصی وجود دارد که می تواند به تشخیص این عارضه کمک شایانی کند

انحراف بینی به چه دلایلی ایجاد می شود ؟

انحراف بینی می تواند بر اثر عوامل ارثی و همچنین ژنتیکی باشد .می توان گفت زمانی که کودکان متولد می شوند ظاهر بینی آنها به اندام والدین خود بسیار شباهت پیدا می کند و ویژگی های آنها را دارا می باشد گاهی اوقات اختلالات ژنتیکی به وجو دآمده و بینی به صورت نا متقارن رشد می کند و در این اختلال چون بین تیغه ،پوست و غضروف هماهنگی لازم برقرار نشده است تیغه دچار انحراف شده است .
اختلالاتی که در رشد فک و صورت وجود دارد به صورتی که فک بالا به شکل غیر طبیعی کوچک تر است فرد دچار انحراف تیغه بینی می شود.
افرادی که دارای بیماری شکاف کام هستند در اکثر موارد دیده شده است که انحراف بینی داشته و مشکلات تنفسی آنها را آزار می دهد. جراحی بینی به منظور برطرف کردن انحراف بینی می تواند همزمان با جراحی شکاف کام انجام بگیرد.
ضربه های وارد شده به بینی نقش مهمی در ایجاد بینی انحراف دار دارد .به خصوص زمانی که آسیب های وارد شده در زمان رشد کودک و یا حین تولد او باشد.

نحوه انجام جراحی انحراف بینی چگونه است ؟

جراحی انحرایف بینی یک جراحی ساده بوده شما بعد از جراحی بینی مرخص خواهید شد.
جراحی انحراف بینی شکل ظاهری بینی را تغییر نمی دهد جراحی بینی که به منظور برطرف کردن انحراف بینی انجام می شود از طربق سوراخ های بینی صورت می گیردو جراح با ایجاد برش ها به غضروف های بینی دسترسی پیدا می کند و بعد از برطرف کردن انحراف موجود، سپتوم و یا تیغه بینی با بخیه ها به صورت مناسب و سر جای خود فیکس می شوند.

بیمار پس از جراحی انحراف بینی تنفس بهتری را خواهد داشت . جراحی انحراف بینی می تواند بروی افرادی که انحراف بینی به صورت مادرزادی بوده و یا اینکه در اثر آسیب دیدگی بینی هایشان به سمت اطراف متمایل شده است ،انجام بگیرد.جراحی انحراف بینی را می توان با تمایل بیمار در کنار جراحی زیبایی بینی انجام داد.
که در این صورت جراح بینی کار سختی در پیش ندارد و می تواند اقدامات لازم برای زیبایی بینی و تناسب آن با دیگر اجزای صورت را انجام دهد

آیا می توان انحراف بینی را با داروها درمان کرد ؟

خیر .باید گفت شاید برخی ازمشکلاتی که بر اثر انحراف بینی به وجود می آید مانند سر دردها ی به وجود آمده را می توان با داروها و یا محلول ها کنترل کرد اما به هیچ عنوان انحراف بینی با داروها برطرف نخواهد شد

آیا جراحی انحراف بینی باعث صاف شدن ظاهری بینی می شود ؟

خیر .زیرا در جراحی انحراف بینی تنها بر روی ساختار تیغه بینی کار می شود و برای برطرف کردن کجی بینی
بیما ر می تواند هم زمان جراحی انحراف بینی را انجام بدهد
آیا انحراف بینی بعد از جراحی قابل بازگشت است ؟

در واقع بخش بزرگی از جراحی انحراف بینی به میزان مشکلات بینی بستگی خواهد داشت.

تکنیک استفاده شده برای بازسازی ساختار تیغه بینی می تواند در این امر تاثیر گذار باشد