۲۷ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۷, ۱۳۹۸

عمل انحراف بینی

اسفند ۲۷, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

عمل انحراف بینی

عمل انحراف بینی : بینی دارای تیغه ای باریک و نازک بوده که آن را به دو حفره مساوی تقسیم می نماید. هنگامی که این تیغه دقیقا در وسط بینی قرار نگیرد و به یکی از اطراف چپ یا راست متمایل باشد ، در آن صورت می گویند شخص دچار انحراف بینی است. ( عمل بینی )

در بسیاری از افراد این عارضه وجود داشته و ممکن است در ظاهر بینی نمایان نباشد ؛ در شرایطی که انحراف زیاد باشد می تواند تنفس فرد را با اختلال روبرو کند و مشکلات تنفسی برای وی ایجاد نماید ؛ عمل انحراف بینی راهی برای رفع این نقص می باشد.

عمل انحراف بینی

نام علمی تیغه جدا کننده حفره های بینی ، سپتوم است و هرگونه عمل بینی که به منظور اصلاحات تیغه بینی باشد را سپتوپلاستی ( Septoplasty ) می گویند. علاوه بر این ، عمل انحراف بینی و زیبایی همزمان قابل اجرا بوده و درصورتیکه شخص به جز انحراف بینی دچار مشکلات ظاهری همچون بزرگی ، کجی ، قوز و غیره نیز باشد می تواند تحت عمل جراحی سپتورینوپلاستی ، مشکلات و ایرادات موجود در بینی خود را رفع نماید.

تفاوت کجی بینی با انحراف بینی
همانطور که در فوق بیان شد انحراف بینی به دلیل انحراف سپتوم است و می تواند در ظاهر بینی مشخص نباشد. کجی بینی نیز نوعی نقص ظاهری بوده که می تواند به صورت مادرزادی یا در اثر ضربه به بینی ایجاد شود. البته لازم به ذکر است ، انحراف بینی در موارد حاد می تواند موجب کجی بینی نیز بشود که در آن صورت همان گونه که گفته شد ، جراح بینی با عمل سپتورینوپلاستی هر دو مشکل را برای بیمار برطرف می سازد.

عمل انحراف بینی با لیزر
با توجه به پیچیدگی و حساسیت بسیار بالایی که در عمل بینی وجود دارد ، از انواع اعمال تهاجمی به شمار می آید و باید حتما تحت بیهوشی عمومی انجام پذیرد ؛ از این رو برای برخی از افراد که نیاز به انجام این عمل دارند کمی نگران کننده بوده و به دنبال راهکارهای غیرتهاجمی و بدون جراحی به منظور رفع ایراد بینی خود هستند.

اما نکته قابل توجه این است که تنها راه برای اعمال اصلاحات بر روی بافت بینی ، انجام عمل جراحی می باشد و به هیچ عنوان لیزر نمی تواند بر روی تیغه بینی تغییری ایجاد نماید. بنابراین بهتر است به جهت کاهش نگرانی های خود به دنبال بهترین جراح بینی برای انجام عمل انحراف بینی باشید. کسی که از مهارت و تجربه کافی برخوردار بوده و نتایج مطلوب بسیاری را در اعمال جراحی خود بدست آورده باشد.