۰۵ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۵, ۱۳۹۸

فواید و مضرات نور خورشید برای کودکان

خرداد ۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

فواید و مضرات نور خورشید برای کودکان

قدرت تأثیر نور خورشید روى بدن انسان بستگى دارد به مقدار سطح بدن که در معرض نور قرار مى‌‌گیرد، شدت تابش، و مدت آن. بدیهى است شدت تابش نور خورشید در بهار زیادتر از پائیز و در تابستان به حداکثر نیروى خود، و در زمستان به حداقل مى‌رسد.

مزیت نور خورشید برای کودکان

نور آفتاب برای سنتز ویتامین دی -D-در بدن انسان ضروری است.
کودکان به لحاظ نیاز بیشتر به ویتامین دی برای رشد استخوانها و دندانها در اثر کمبود آفتاب بیشتر مشکل پیدا می‌کنند. پس ضرورت دارد که بطور متناوب در طول هفته در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند، ولی این نور آفتاب به دلیل لطافت و ظرافت زیاد پوست کودک ممکن است حساسیت شدید ایجاد کند قسمت عمده اشعه خورشید برای پوست مضر است. بنابراین به لحاظ حساسیت بیشتر پوست اطفال در برابر نور آفتاب ممکن است محافظت پوست نیز انجام شود.

افسردگی در کودکان
احتمال ابتلا به حملات افسردگی یا اختلالات روانی در بین کودکانی که در معرض اشعه خورشید بیشتری قرار دارند، کمتر از ۱۰ درصد است.

محققان در یک پژوهش ۲۷۰۰ کودک ۹ تا ۱۳ ساله را درخصوص رابطه بین میزان قرار گرفتن در معرض نور خوشید و حملات افسردگی و اختلالات روانی مورد بحث و بررسی قرار دادند. و سطح ویتامین D را در بدن این کودکان اندازه گیری کردند و دریافتند: کودکان دچار کمبود ویتامین D بیشتر از کودکان برخوردار از سطح باثبات این ویتامین درخون خود، در معرض حملات افسردگی و اختلالات روانی و عقلی قرار دارند.

نور خورشید به همراه ماهی و اسیدهای چرب اومگا ۳ منابع سرشار ویتامین D هستند. ویتامین D یکی از ویتامین ‌های لازم برای بدن و محلول در چربی است که به رشد و استحکام استخوان ‏ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند. این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه، به متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌ کند و همچنین از طریق ترجمه ژن های هسته سلول به رشد سلول کمک می نماید.

۱۰ تا ۲۰ دقیقه ماندن زیر نور آفتاب، نیاز روزانه بدن انسان به این ویتامین را تامین می‌کند.
کمبود این ویتامین همچنین باعث پوکی استخوان در کهنسالی می‌ شود.

تماس طولانی با نور آفتاب خطرناک است
بعضی از کودکان رنگدانه طبیعی پوست را بطور ارثی یا کم دارند یا اصلاً ندارند این کودکان حساسیت فوق العاده شدیدی به اشعه ماوراء بنفش خورشیدی دارند و باید از همان دوران کودکی محافظت در مقابل اشعه خورشید برای جلوگیری از ایجاد سرطان پوست را اعمال کرد. پیری زودرس پوست و سرطان پوست دو عارضه مهم تماس طولانی با نور آفتاب در سنین کودکی است. در ده سال اول عمر به جهت رشد و حساسیت پوست اقدامات اولیه باید انجام شود.