۰۱ دی ۱۳۹۸
دی ۱, ۱۳۹۸

مهارت های زندگی برای کودکان

دی ۱, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

مهارت های زندگی برای کودکان

حقیقت‌های بزرگی دربارۀ همین زندگی‌های معمولی وجود دارد که می‌شود در چند جمله کوتاه عصاره آن حقایق را بیان کرد. این جملات درواقع درس‌های زندگی هستند که ما به عنوان والدین علاقه‌مندیم به کودکان آموزش دهیم تا مسائل ساده و پیچیده زندگی خود را ماهرانه حل و فصل کنند. این‌ها درس‌هایی هستند که شاید همه ما آرزو می‌کردیم چه ‌خوب بود سال‌ها پیش آنها را می‌شنیدیم، به‌خاطر می‌سپردیم و طبق آن‌ها هم زندگی می‌کردیم. آموختن این درس‌ها به فراگیری مهارت های زندگی برای کودکان می‌انجامد. نکته‌های گران‌قدری که بعدها به‌خاطر یادگرفتن‌شان از ما ممنون خواهند بود.

چه کسی اهمیت می‌دهد دیگران درباره‌اش چطور فکر می‌کنند؟
آنچه مهم است طرز فکر و احساس ما دربارۀ خودمان است. قوانین بسیار ساده هستند: خودت را دوست داشته باش تا دیگران هم تو را دوست داشته باشند. رویاهایت را باور کن، پشت انتخاب‌هایت بایست و برای خودت و آنچه انجام می‌دهی احترام قائل شو. در نهایت، ما با کرامت و افتخار زندگی خواهیم کرد. اگر خودمان را از شر گرفتن اعتبار از دیگران خلاص کنیم، اعتبار خودش خواهد آمد. این شاید از مهم ترین مهارت های زندگی برای کودکان و حتی بزرگسالان باشد.

مهارت های زندگی برای کودکان : نگذاریم دیگران تزلزل خود را به ما منتقل کنند
افراد وقتی نمی‌توانند از پس کاری بربیایند، می‌خواهند مطمئن شوند ما هم نمی‌توانیم. ما باید جایگزین‌های محدودیت‌های خود را بشناسیم و از مواجه شدن با آن‌ها نترسیم. هرقدر که علایق خود را دنبال کرده و سخت کار کنیم، موفق خواهیم شد و هر کس دیگری که غیر از این عمل کند شکست خواهد خورد. هستند افرادی که به پیشرفت ما حسادت می‌کنند و تلاش می‌کنند ما را عقب بکشند؛ اما نباید چنین اجازه‌ای بدهیم. هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید ما چه کارهایی را نمی‌توانیم انجام بدهیم.

اگر چیزی را در زندگی می‌خواهیم باید برای سخت کار کردن آماده شویم
این مورد یکی دیگر از مهارت های زندگی برای کودکان است: «هر موقع خواستی دست از تلاش برداری، به این فکر کن که برای چه چیزی این‌همه صبر کردی.» هیچ چیز ارزنده‌ای یک‌شبه به‌دست نیامده؛ اما همۀ تلاش‌هایی که کرده‌ایم موفقیت را برایمان شیرین‌تر خواهند کرد. باید اهدافمان را بی‌وقفه پیگیری کنیم و هرگز تا رسیدن به آن‌ها توقف نکنیم. اگر چیزی را در زندگی می‌خواهیم باید برای سخت کار کردن آماده شویم و مهم‌تر از همه، هرگز دست از تلاش برنداریم

زیبایی زمانی واقعا نمود پیدا می‌کند که از درون آدم‌ها نشأت بگیرد
زیبایی ما زمانی دیده ‌می‌شود که زیبا می‌اندیشیم و کارهای زیبا انجام می‌دهیم. هرچقدر ما خودمان در زیباترین حالت درونی باشیم، شادی درون ما مثل یک نور روشن و گرم اطرافمان را تحت تاثیر قرار داده و افراد را مجذوب خود خواهد کرد. زیبایی درونی هیچ‌وقت محو نمی‌شود بلکه از درون چشم‌ها خواهد درخشید.
حتما بخوانید: تاثیر سبک‌های تربیتی والدین در مضطرب شدن نوجوانان
هرگز به شانس و موفقیت دیگران نباید حسادت کرد
از دستاوردهای آن‌ها خوشحال شویم و آن را انگیزه‌ای برای بهترشدن‌مان بگیریم. هرکدام از ما هدفی داریم که به آن برسیم. یک هنرمند هدیه‌ای از خلقت است؛ اما اثر هنری‌اش خلقت خود اوست. اگر خودمان کاری نکنیم، هیچ‌کس دیگری رویاهایمان را تحقق نمی‌بخشد؛ بنابراین هیچ‌وقت به این‌که دیگران به آرزوهایشان رسیده‌اند، نباید حسادت کنیم. در عوض، می‌توانیم از آن‌ها الهام بگیریم.

ما با مهارت‌های ازپیش‌تعیین‌شده به دنیا نیامده‌ایم
هر مهارتی را که برای موفقیت نیاز داریم، می‌توانیم بیاموزیم و مهارت‌هایی را که داریم نیز تقویت کنیم. مهم این است که حتما استعدادهایی به ما بخشیده شده است و این بستگی به ما دارد که با تلاش کردن و شکست خوردن و سپس دوباره تلاش کردن بتوانیم این استعدادها را بالفعل کنیم.
همان‌طور که الماس باید تراش بخورد، ما نیز نیاز داریم این استعداد درونی خام را با یاد گرفتن و پیش رفتن، پرورش دهیم. همیشه باید مهارت‌های جدیدی بیاموزیم که موفقیت خود را بسازیم.

مهارت های زندگی برای کودکان : هرگز نباید خود را با دیگران مقایسه کنیم
تنها با مشاهده ظاهر و وضعیت فعلی زندگی کسی نمی‌توان از داستان زندگی و گذشته او آگاه شد و واقعیت‌هایی را فهمید که پشت‌سر گذاشته‌ یا حتی هنوز هم با آن‌ها دست‌به‌گریبان است. در مسیر رسیدن به اهداف، همۀ راه‌ها یکسان به‌نظر می‌رسند. ممکن است ما چیزهای مختلفی در زندگی بخواهیم، اما همین خواسته‌های متفاوت نیز شبیه هم هستند. آنچه ما آدم‌ها را با هم متفاوت می‌کند، نقطه‌ای است که از آنجا آغاز می‌کنیم و البته مسیری که برای رسیدن به همان خواسته‌های مشابه‌مان انتخاب کرده و طی می‌کنیم.
بهتر است با مقایسه کردن‌ها خود را آزار ندهیم. این موضوع یکی از مهارت های زندگی برای کودکان است. این مقایسه‌ها باعث می‌شوند که حواسمان بیشتر به خواسته‌ها و اهداف پیش رویمان ‌باشد و بیشتر برای رسیدن به ‌آنها تلاش کنیم.

مراقب والدینمان باشیم؛ آن‌ها خواه‌ناخواه خوبی ما را می‌خواهند
آن‌ها درس‌های زیادی بلدند که با اینکه ممکن است بی‌ارزش به نظر برسند اما واقعا ما را در زندگی به پیش می‌برند. ما باید همۀ تجربیات خوب و بد خودمان و دیگران را جمع کنیم. اگر والدین‌مان به‌سختی امکانات اندکی برایمان فراهم کردند، باید در قلب‌مان از آن‌ها سپاس‌گزار باشیم و بکوشیم اشتباهاتشان را تکرار نکنیم. می‌توان گفت مهم ترین مهارتی که هر کدام از ما به عنوان فرزند در زندگی به آن نیاز داریم تا بتوانیم آرامش را در زندگی خود تجربه کنیم این است که هرگز کینه‌ای از خانواده به دل نگیریم؛ چرا که آن‌ها متعلق به ما و ما متعلق به آن‌هاییم.

مهارت های زندگی برای کودکان : نباید از اشتباه کردن بترسیم
اشتباه‌های ما بزرگ‌ترین فرصت‌ها برای رشد و تکامل هستند. این‌که هرگز شکست نخوریم، نشانه‌ای است بر این موضوع که ما هیچ کار خلاقانه‌ای انجام نمی‌دهیم. ممکن است خاک مناطق جدیدی که بر آن‌ها قدم می‌گذاریم، مین‌کاری شده باشد، یا معدنی از طلا در دل خود مخفی کرده باشد. باید آن را کشف کنیم و این یکی از مهارت‌های زندگی است که قدم بگذاریم و ببینیم بخت‌مان چیست. اشتباه‌هایی که مرتکب می‌شویم، باارزش‌ترین درس‌هایی هستند که برای زندگی آینده می‌آموزیم.

با هرکسی که در زندگی آشنا شدیم، مهربان باشیم؛ حتی آن‌هایی که با ما بدجنس بوده‌اند
مهربانی یک جادۀ دوطرفه است. هم دریافت‌کننده‌اش را خوشحال می‌کند، هم بخشندۀ آن را شادتر و سالم‌تر می‌کند. اگر کسانی را به‌خاطر این‌که در گذشته ما را آزرده‌اند، کنار گذاشته‌ایم، آن‌ها را با مهربانی بازگردانیم. کمترین چیزی که به ما خواهد رسید، التیام یافتن زخم‌هایمان است.

مهارت های زندگی برای کودکان : غر زدن بدترین شیوۀ هدر دادن زمان است
اگر وقت داریم غر بزنیم، پس برای رفع مشکلی که ما را آزرده است هم، وقت داریم. عنوان این مورد به‌اندازۀ کافی گویاست. بعضی از درس‌های زندگی برای کودکان به‌قدری ساده و درست هستند که ما می‌توانیم آن‌ها در طول زندگی به‌کار ببریم و در نهایت، به کودکانمان بیاموزیم. کودکان نیز آن را مثل ما سریع به‌خاطر می‌سپارند: به‌جای غرغروهای بدبخت، عمل‌کنندگانی شاد باشید.

برای انجام دادن کاری ارزشمند در زندگی، باید همیشه اهداف‌مان را بنویسیم
این یکی از مهم ترین مهارت های زندگی برای کودکان است: باید اهداف و نقشه‌هایمان را روی کاغذ بنویسیم و طوری آن‌ها را دنبال کنیم که انگار روی سنگ حک شده‌اند. این کار ما را متعهد می‌کند و موجب می‌شود روند پیشرفت‌مان را دنبال کنیم.

به‌جای دویدن دنبال پول، بهتر است مهارت بیاموزیم
مهارت آموختن ما را به فردی ارزشمند تبدیل می‌کند و هیچ‌کس نمی‌تواند مهارت‌هایمان را از ما بگیرد. هرگز نباید ارزش خود را با پول بسنجیم؛ بلکه توانایی‌مان در به‌دست‌آوردن پول است که مهم است. اگر ما یک امپراطوری را با دست‌هایمان بسازیم، ممکن است سقوط کند؛ اما ابزارها و تجربه‌هایی که برایمان باقی می‌ماند، کمک خواهند کرد که بتوانیم دوباره آن را سرپا کنیم. باید روی خودمان سرمایه‌گذاری کنیم. این تنها سرمایه‌گذاری‌ای است که واقعاً جبران می‌شود.