۰۵ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۵, ۱۳۹۸

هفت توصیه غذایی برای داشتن دندان‌های سالم

خرداد ۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

هفت توصیه غذایی برای داشتن دندان‌های سالم

برخی از مواد غذایی تاثیر بدی روی دندان‌ها می‌گذارند و برخی دیگر نه تنها مضر نیستند، بلکه به بهبود و حفظ سلامت دندان‌ها، کمک شایانی می‌کنند که در این مطلب به ۷ مورد از آن‌ها می‌پردازیم:

برخی از مواد غذایی مانند چای سبز روی دندان‌ها اثرات مثبتی دارند و به بهبود آن‌ها کمک می‌کنند.

۱- چای سبز
* چای سبز حاوی پلی‌فنل‌ – یک آنتی‌اکسیدان گیاهی – است که از آسیب دندان‌ها و ایجاد حفره‌ دهانی و بیماری‌های لثه‌ای پیشگیری می‌کند.

* چای سبز برای رفع بوی بد دهان نیز موثر است و از رشد باکتری‌هایی که باعث ایجاد این بوی بد می‌شوند جلوگیری می‌کند.

* چای سبز،همچنین دارای مقداری فلوراید است که از خراب شدن مینای دندان جلوگیری می‌کند.

۲- شیر و ماست
شیر و ماست بدون مواد شیرین کننده،برای دندان مفید است.آن‌ها دارای اسیدیته پایینی هستند، بدین معنا که از تخریب تدریجی دندان که پوسیدگی نام دارد،پیشگیری می‌کنند.

* شیر، منبع غنی از کلسیم است که حافظ سلامتی دندان است و همانطور که می‌دانیم، جزء اصلی و مهم دندان و استخوان است.

۳- پنیر
پنیر با کربوهیدرات پایین و کلسیم و فسفات بالا،فواید بسیاری برای دندان دارد.
این ماده غذایی، PH دهان را متعادل می‌کند و به حفظ و بازسازی مینای دندان کمک می‌کند و با تولید بزاق،باکتری که باعث ایجاد حفره دهانی و بیماری لثه می شود را از بین می‌برد.

۴- میوه‌جات
میوه‌های مختلف مانند سیب،توت‌فرنگی‌،مرکبات بخصوص کیوی،حاوی مقادیر فراوانی ویتامین C هستند.
این ویتامین به منزله سیمانی است که دیواره سلول‌ها را محکم نگه می‌دارد و برای سلامتی بافت لثه از اهمیت خاصی برخوردار است و اگر بدنتان به حد کافی این ویتامین را دریافت نکند،طبق نظر محققان،شبکه کلاژن در لثه‌هایتان از هم فرو می‌پاشد و لثه ‌ها مستعد پذیرش باکتری می‌شوند که موجب ابتلا به بیماری پریودنتال می‌گردد.

۵- سبزی‌جات
کدو حلوایی،هویج،سیب‌زمینی و بروکلی مملو از ویتامین A هستند و برای تشکیل مینای دندان وجود این ویتامین بسیار ضروری است علاوه بر آن سبزی‌جات ترد، لثه‌ها را تمیز کرده،باعث تحریک آن‌ها نیز می‌شوند.

۶- پیاز
این سبزی،دارای ترکیب ضد باکتری قوی،بنام سولفور( گوگرد) است.طبق نظر محققان، بیشترین خاصیت پیاز،زمانی است که به صورت خام و پوست کنده استفاده شود،البته ممکن است خوشمزه نباشد ولی ضامن سلامتی دندان‌های شما خواهد بود.

۷- آب
با نوشیدن آب، کمک می‌کنیم تا لثه‌ها مرطوب بمانند و مواد غذایی که لای دندان‌ها گیر کرده و تجزیه شده‌ و در نهایت باعث بوی بد دهان گشته‌اند، شسته شده و از بین بروند.