۲۷ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۷, ۱۳۹۸

همه موارد درباره فرق ویزا و پاسپورت

اسفند ۲۷, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

همه موارد درباره فرق ویزا و پاسپورت

فرق ویزا و پاسپورت در ماهیت آنهاست. فرق ویزا و پاسپورت در مدت زمان اعتبار آن ها، نحوه تمدید و صدور و شکل ظاهری آن ها و زمان استفاده از انها نیز می باشد.
فرق ویزا و پاسپورت در چیست؟

ویزا و پاسپورت دو مقوله جدا از هم و دو سند جداگانه اند. فرق ویزا و پاسپورت در ماهیت آنهاست هر چند که هر دو برای سفر به کشورهای مختلف مورد نیاز می باشند. ویزا یک سند رسمی ست که به شخصی برای اقامت در یک کشور خارجی اعطا می شود. در حالی که پاسپورت یک سند شخصی ست و در پاسپورت قید می شود که شما شهروند قانونی کشور خود هستید، به عنوان مثال ایرانی هستید مثلا زمانی می خواهید به انگلیس وارد شوید باید پاسپورت خود را در انگلستان به گمرک نشان دهید تا به شما اجازه ورود به خاک کشور بدهد.

پاسپورت توسط کشور خود شما صادر می شود تا هنگام مراجعه به کشورهای دیگر سند هویتی داشته باشید و سندی دال بر اثبات هویت و شهروندی شماست اما ویزا مهری است که توسط کشور مورد نظر (یا به محض ورود و یا قبل از ورود ) در کشور روی پاسپورت زده می شود این عمده ترین فرق ویزا و پاسپورت است و بر همین مبناست که به شما اجازه حضور در آن کشور را به عنوان گردشگر یا نیروی کار و…داده می شود.

پاسپورت چیست؟
پاسپورت سندی است که در هر کشور دیگری، هویت شما را تایید می کند. پاسپورت، دفترچه ای دولتی ست. پاسپورت یک سند رسمی دولتی که هویت و شهروندی فرد را تایید می کند و برای (امکان) مجدد ورود به کشور به عنوان شهروند الزامی است در واقع شناسنامه، تابعیت و مالکیت اجازه سفر به کشورهای خارجی است. سند مسافرتی که توسط یک دولت ملی صادر می شود و معمولا دارنده آن را به عنوان تبعه کشور صادر کننده، معرفی می کند و درخواست می کند که فرد اجازه ورود و عبور از کشور های دیگر را دارد.

فرق ویزا و پاسپورت در این است که پاسپورت حق حمایت قانونی در خارج از کشور و حق ورود به کشور تابعه مرتبط است. پاسپورت حاوی عکس دارنده، امضا و تاریخ تولد، ملیت و بعضی اوقات سایر موارد که جهت شناسایی فرد است، می باشد.

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست
تفاوت ویزا و پاسپورت

ویزا چیست؟
ویزا سندی است برای سفر به کشوری غیر از کشور خودتان و برای بازدید های یک یا چند منظوره کشورهای دیگر معتبر می باشد. در واقع ویزا تایید می کند کشور مقصد قانونا اجازه ورود به تبعه کشورش را به شما داده است. ویزا یک مهر در صفحه ی پاسپورت می باشد، یک سند رسمی دولتی است که به طور موقت اجازه می دهد در کشوری که از آنجا بازدید می کنید حضور داشته باشید.

بسیاری از کشورها برای ورود به کشورهایی غیر از کشور خود به ویزا نیاز دارند و ویزا تمبری در پاسپورت است و از کشور مقصد(کشوری که از آن بازدید می کنید) اخذ می شود. ویزا اعلام موافقت با ورود، رسمی از سمت یک کشور است که در پاسپورت شخص درج می شود و اجازه ورود هر فرد را به کشور مقصد تایید می کند و چگونگی این (زمان ورود و مدت اقامت و موارد این چنینی)موضوع مشخص می شود در واقع چه مدت و چگونه اجازه اقامت در کشور مقصد را خواهید داشت. ویزا تاییدیه ای است که به دارنده پاسپورت اعطا می شود و به صاحب پاسپورت اجازه ورود رسمی یا ترک و اقامت در یک کشور را برای مدت زمانی معین می دهد.

فرق ویزا و پاسپورت؟
از تعاریف فوق فرق ویزا و پاسپورت کاملا مشخص شد، بسیاری از کشورها در تلاشند تا خصوصیات بیومتریک را برای پاسپورت های خود بدست آورند تا بیشتر مورد تایید مجامع بین المللی باشد. این باعث می شود فرد ارائه دهنده پاسپورت دارای وجه قانونی بیشتری باشد. مهری که بر روی پاسپورت به عنوان اجازه ورود می خورد، سندی است که توسط یک کشور صادر می شود و به یک فرد خاص اجازه می دهد تا به طور رسمی درخواست ورود به کشور را در طی یک دوره زمانی خاص و برای مقاصد خاص صادر نماید.

اکثر کشورها نیاز به داشتن ویزای معتبر به عنوان شرط ورود افراد اخراجی را دارند اگر چه برنامه ای برای معافیت از این شرط وجود دارد به طور معمول مهر و امضا ضمیمه پاسپورت می شود و فرق ویزا و پاسپورت دقیقا همین است .بعضی اوقات به صورت جدا گانه ایی این مجوز ها(پاسپورت و ویزا) صادر می شود. ویزاها با در خواست و اجازه ورود یا خروج از یک کشور صادر می شود، برای برخی از کشورها از مجوز رسمی برای ورود و خروج بیگانه در کشور متمایز است. عمده ترین فرق گذرنامه و پاسپورت در این است که پاسپورت یک سند هویتی برای کشورهای دیگر است و ویزا مهری است که از کشور مبدا بر روی این پاسپورت جهت اجازه ورود به کشور زده می شود. فرق ویزا و پاسپورت در این است که ویزا انواع مختلفی دارد و مقاصد فرد از سفر ، نوع ویزا را مشخص می کند.

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست
فرق ویزا و پاسپورت

تایید هویت ویزا و پاسپورت چگونه است؟
یکی دیگر از تفاوت های ویزا و پاسپورت در نوع تایید هویت در کشورهای دیگر است، پاسپورت سندی معتبر دفترچه ای مانند شامل عکس و چندین صفحه خالی برای مستندات رسمی که هنگام ورود به کشوری دیگر مورد نیاز است، می باشد. اما ویزا یک سند رسمی از سوی کشوریست که تمایل به بازدید از آن دارید و به شما اجازه ورود موقت را برای مدت معینی اعطا می کند. ویزاها بسته به طول مدت اقامت و هدف بازدید شما متفاوت هستند. بسته به کشور، ویزا مهری بر روی کاغذ و سندی کاغذی و یا یک تمبر در پاسپورت است.

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست
نحوه تایید هویت ویزا و پاسپورت

فرق ویزا و پاسپورت در زمان استفاده:
تا اینجا متوجه فرق ویزا و پاسپورت شدید، یکی دیگر از تفاوت های عمده این دو سند زمان استفاده از آن هاست. زمانی به خارج از قلمرو کشور خود سفر می کنید باید برای ورود به کشوری دیگر پاسپورت تهیه نمایید.

پاسپورت شما قبل از هر پرواز بین المللی بررسی می شود همچنین هنگام ورود به یک کشور خارجی چه در فرودگاه و چه در گذرگاه مرزی، باید پاسپورت خود را به افسر مهاجرت نشان دهید، در برخی کشورها ویزای رسمی چه تمبر است و چه سند باید نشان دهید (اما نه در همه ی کشورها) بسیاری از کشورها از جمله اکثر کشورهای اروپای غربی و کارائیب و کانادا و مکزیک برای شهروندان ایالات متحده (برای ویزای در مدت محدود مثلا کمتر از سه ماه ) ویزا صادر نمی کنند. پاسپورت ها به طور معمول با تاریخی که در آن درج شده یا تاریخی که افسر مهاجرت از شما می خواهد آنجا را ترک کنید، مشخص می شوند.

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست
تفاوت زمان استفاده ویزا و پاسپورت

فرق ویزا و پاسپورت و چگونگی صدور آن
هر کشور برای صدور پاسپورت و ویزا برنامه ای توسط وزارت امور خارجه مشخص می کند و در سایت می گذارد و شما برای دریافت پاسپورت باید به صورت آنلاین فرم مشخص شده را چاپ نموده و پر کنید و همچنین گواهی هویت مانند گواهینامه رانندگی و اثبات تابعیت مانند شناسنامه و یا کارت ملی و عکس و هزینه درخواست را تهیه نمایید.

شرایط صدور ویزا برای هر کشور با توجه به کشور و هدف از بازدید شما متفاوت است. حداقل برای ویزای توریستی برای اکثر کشورها باید در خواست ویزا را تکمیل کنیم. یک گذرنامه معتبر و یک نسخه از برنامه سفر و هزینه ویزا از مراحلی است که باید طی کنید. بسته به کشور باید در کنسولگری و یا خود سفارت و یا سایت در خواست ویزای خود را اعلام نمایید. پاسپورت و گذرنامه به یک معناست اما ویزا مقوله مجزایی است. برای بازگشت به کشورتان به پاسپورت تان نیاز دارید اما ویزا هنگام بازگشت به کشور نیازی نیست.

فرق ویزا و پاسپورت,تفاوت ویزا و پاسپورت,فرق ویزا و پاسپورت چیست
شرایط صدور ویزا و پاسپورت

فرق ویزا و پاسپورت در مدت اعتبار:
فرق ویزا و پاسپورت در مدت زمان اعتبار آن ها نیز هست، پاسپورت ها مدت ۵ سال اعتبار دارند اما مدت زمان اعتبار ویزا را کشور مقصد مشخص می کند. مدت اعتبار را می توان عمده ترین فرق ویزا و پاسپورت دانست. اعتبار ویزا ها یک ماهه، سه ماهه و بیشتر است و این مدت متفاوتی که برای ویزا ها در نظر گرفته می شود به دلیل همان هدف از بازدید شما از کشور مقصد تعیین می شود البته پاسپورت ها هم انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن می پردازیم، پاسپورت ها با عنوان اسنادی مبنی بر اجازه خروج یا ورود به خاک کشور مبدا که بر مبنای سیاست های داخلی هر کشور زمان و اعتبار آن مشخص می شود.