۰۵ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۵, ۱۳۹۸

کش ارتودنسی

خرداد ۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

کش ارتودنسی

الاستیک یا کش ارتودنسی جزء پرکاربردترین و موثرترین ابزارهای ارتودنسی محسوب می شود که با هدف اصلاح بایت و همپوشانی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که فرد دچار مشکلاتی همچون آندربایت یا اوربایت باشد سیم و براکت ارتودنسی به تنهایی نمی تواند مشکل بیمار را بهبود بخشد به همین علت بهترین متخصص ارتودنسی برای درمان صحیح و نتیجه بهتر از الاستیک در ارتودنسی استفاده کند.( متخصص ارتودنسی کرج )
نکاتی در رابطه با استفاده از کش ارتودنسی
الاستیک را غیر از خوردن ، مسواک زدن و نخ دندان از دهان خارج نکنید.
الاستیک باید در طول هفته و به صورت شبانه روزی در دهان وجود داشته باشد.
در روز دو مرتبه اقدام به تعویض الاستیک کنید چرا که مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی ۱۰ الی ۱۲ساعت است و پس از این مدت کارایی خود را از دست می دهد.
زمان مناسب برای تعویض بند کشی شب قبل از خواب است و نوبت بعدی صبح و پس از بیداری است.
در طول درمان از خارج کردن کش های لاستیکی برای چند ساعت از دهان پرهیز کنید.

نحوه گذاشتن کش ارتودنسی
هنگام استفاده از کش یا الاستیک ارتودنسی به این نکته توجه داشته باشید که فقط از نوعی که متخصص ارتودنسی به شما معرفی کرده است استفاده کنید و از دو برابر کردن تعداد آن ها پرهیز نمایید.
برای قرار دادن الاستیک ها بر روی براکت از انگشت شست و اشاره خود استفاده کنید و برای سهولت در انجام این کار جلوی آینه بایستید.
برای قرار گیری کش ها بر روی براکت مدل های متفاوتی وجود دارد که متخصص ارتودنسی در جلسه درمانی به شما توضیح خواهد داد.
کش کلاس ۲
در این نوع کش از قالب ( هوک ) دندان نیش بالا به هوک دندان آسیاب اول یا دوم فک پایین متصل می شود این نوع قرار دادن کش بر روی براکت باعث حرکت دندان های بالا به سمت عقب و دندان های پایین به سمت جلو می شود.
کش مثلثی کلاس ۲
در این روش نیز مانند روش قبل ابتدا کش به هوک دندان نیش بالا گیر داده می شود و پس از آن به هوک آسیاب کوچک فک پایین و یکی از دو دندان آسیاب اول یا دوم پایین متصل می شود تا یک مثلث را تشکیل دهد.
کش کلاس ۳
مسیر الاستیک کلاس ۳ از دندان نیش پایین شروع و پس از آن به سمت دندان آسیاب اول یا دوم بالا ادامه پیدا می کند، این نوع روش نصب کش ارتودنسی دندان های بالا را به جلو و دندان های پایین ره به عقب حرکت می دهد.
کش مثلثی کلاس ۳
در این مدل کش از هوک دندان نیش پایین شروع و پس از آن به هوک دندان آسیاب کوچک فک بالا و یکی از دندان های آسیاب اول یا دوم گیر می کند تا یک مثلث ایجاد شود این نوع نصب کش باعث حرکت دندان های بالا به سمت جلو و دندان های پایین به سمت عقب می شود همچنین باعث می شود که دندان ها با یکدیگر تماس پیدا کنند.
کش کلاس ۱
در این روش الاستیک از هوک دندان آسیاب اول یا دوم شروع و تا هوک دندان نیش ادامه داده می شود، در این روش فاصله بین دندان ها بسته شده و برای دندان های فک پایین نیز کاربرد دارد.
کش چهار گوش
در این روش کش چهار گوش به دو دندان بالا و دو دندان پایین متصل می شود تا شکل چهار گوش پیدا کند.
استفاده از این روش معمولا برای دندان های عقب توصیه شده و باعث روی هم قرار گرفتن دندان ها می شود.