۰۵ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۵, ۱۳۹۸

گرایش جوانان به چت

خرداد ۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

گرایش جوانان به چت

فضای مجازی چت روم های اینترنتی به وسیله ای برای پـــر کردن اوقات فراغت جوانان مبدل شده که مرزهای تـازه ای در شکـل گیری ارزشهـــا و هویت یابی جوانان پیش روی آنان قرار داده است .

بررسی های محققان علوم و ارتباطات اجتماعی نشان می دهد که کارکرد غالب چت برای کاربران ایرانی جنبه فراغتی و سرگرم کننده داشته که در اشکال مثبت و منفی تسهیل کننده و جبران کننده نیازهای ارتباطی آنها در دنیای واقعی است .

گرچه در فضای چت مرزبندی های جنسیتی روز به روز ضعیف تر می شود اما با این حال در بیشتر موارد جذابیت های مجازی بیش از پیش حائز اهمیت است . کارشناسان معتقدند که مجاورت طولانی با فضای مجازی می تواند به فرهنگ پذیری یکطرفه و تاثیر پذیری افراطی از هنجارها و ارزشها انجامیده و با تقویت پدیده جهانی شدن تعلقات ملی و سنتی ،کاربران را تحت تاثیر قرار دهد .

اینجانب چت روم ها را میدان های چند کاربردی و از پر طرفدارترین عرصه های مراوده در فضای مجازی دانسته و معتقدم که چت مرزهای تازه ای در شکل گیری خرده فرهنگ ها ارزشها و هویت جوانان پدید آورده است .

با اشاره به عوامل تسهیل کننده ارتباط در فضای مجازی چت می توان گفت : گمنامی، سرعت ارتباط و سیال بودن از جمله علل گرایش به چت است که در دوست یابی جوانان پیامدهایی به دنبال دارد که محملی برای جستجو و ارضای کنجکاوی های آنان فراهم می آورد .

در اهمیت فضای چت روم ها در پر کردن اوقات فرغت می توان گفت چت کردن در فضای مجازی ، مشارکت عاطفب را جایگزین مشارکت سیاسی و معاشرت رو در روی اجتماعی کرده و نوعی رابطه غیر حقیقی را بر فضای مناسبات میان افراد حاکم کرده است که این امر پیامدهایی چون کاهش سرمایه های اجتماعی، انزوا و بریدگی از مشارکت های محسوس و عینی را در بر داشته است .

گرایش جوانان به چت

در توصیف چگونگی جایگزینی روابط عاطفی با روابط سیاسی و علمی در فضای چت نیز می توان چنین تشریح کرد : چت کننده ها از برقراری چند ارتباط همزمان با دیگران به شدت لذت می برند این افراد در گرفتن اطلاعات خاص از مخاطب خود پیشدستی کرده و از این طریق به یک شناسایی اولیه از مخاطب دست می یابند و امکان می یابند که از این طریق توصسف های مبالغه آمیز در مورد خود به کار برده و با ابراز همدردی و همسویی با مخاطب ،توجه او را به خود جلب کنند .

ماهیت غیر رو در روی ارتباطات الکترونیکی اینترنتی ، انگیزه بیشتری را در کاربران به ایجاد یک رابطه پشت صحنه ای که ریسک شرمندگی در آن کمتر است ، ایجاد می کند. و دو فاکتور مورد علاقه در جوانان برقراری ارتباط با دیگران یعنی (( ناشناس ماندن )) و (( تنوع گرایی)) شوق گرایش به ارتباط با چند نفر را به وجود آورده است .

در نمونه های تحقیقی به دست آمده از چند کافی نت در بجنورد مشخص شده که ۷۱ درصد از جوانان ۱۵ تا ۳۰ ساله یک بار چت کردن را امتحان کرده اند . در خصوص نتایج بدست آمده از گرایش سنجی جوانان بجنوردی در هفت موضوع مرتبط با چت کردن ، باید گفت که نگاه به چت به عنوان بازی سرگرم کننده ۲۴ درصد ، چت به عنوان تداوم زندگی واقی ۱۷ درصد ، چت به عنوان وسیله ای برای ارتباط دوستانه ۱۸ درصد ، چت به عنوان امکانی برای جستجو گری ۹ درصد ، چت به عنوان ارتباطی نا مطمئن و ناکارآمد ۲۰ درصد و چت به عنوان ابزاری برای سوء استفاده ۱۲ درصد بوده است .

همچنین باید اضافه کرد ۷۵ درصد چت کنندگان گفته اند که در چت کردن نقش های متفاوتی را بازی می کنند که سهم پسران در ارائه نقش غیر واقعی و تصویری نادرست از خود ۸۹ درصد و سهم دختران ۱۱ درصد بوده است .

اینجانب بدبینانه ترین نظرات در گرایش چت کنندگان را مربوط به انتخاب همسر می دانم و خاطر نشان می کنم به خاطر گسترده بودن فضا و امکان نقش بازی کردن و ارائه رفتارهای دو گانه بیشتر چت کنندگان معتقدند که محیط چت فضای مناسپی برای انتخاب همسر به شمار نمی آید که در این خصوص آقایان بیشترین بی اعتمادی به چت به عنوان ابزار انتخاب همسر دارند .وبا اشاره به تمایل پسران به برقراری ارتباط دوستانه همزمان با چند فرد غیر همجنس چنین به نظر می آید که بیشتر پسر های با آگاهی از وابستکی عاطفی در دختران تلاش می کنند که ارتباط خود با آنها را تا مرز آنچه حقیقتا به دنبال آن هستند ، تعقیب کنند .

این در حالی است که دخترها اغلب با وسواس و دقت بیشتری دوستی و رابطه پا بر جا با یک فرد غیر همجنس را مد نظر دارند . به عقیده اینجانب نگاه دختران به چت بیشتر جنبه تفنن و بازی دارد با این حال نکته ای که در وهله نخست در تضاد با این جهت گیری قرار دارد تعهد بیشتر به استفاده صادقانه از فضای مجازی و محافظه کاری و احتیاط بیشتر دختران در برقراری ارتباط آن لاین است .

در خصوص گرایش جوانان به چت های اینترنتی در بجنورد نتایج زیر بدست امده است : ۸۸ درصد به چت به مثابه یک بازی نگاه می کنند ، ۵۳ درصد معتقدند که چت کردن فرقی با زندگی واقعی ندارد ، ۴۶ درصد معتقدند کسانی که با آن های چت می کنند خصوصیاتی مشابه با آنها دارند ، ۴۰ درصد معتقدند که شخصیتشان در چت با شخصیت واقعیشان متفاوت است ، ۷۶ درصد از چت کردن احساس آرامش می کنند ، ۸۳ درصد شناخت شخصیت دیگران را در چت غیر ممکن می دانند ، ۴۴ درصد فهمیدن احساسات و نظرات واقعی افراد در چت را غیر ممکن می دانند ، ۷۶ درصد در چت به مخاطب خود اعتماد ندارند ، ۷۳ درصد امکان انتخاب همسر از طریق چت را مناسب نمی دانند و ۴۳ درصد معتقد به وجود دردسر در دوست یابی های اینترنتی هستند .

تحقیقات اینجانب از زاویه ای دیگر همچنین نشان می دهد که دختران در چت کردن بیشتر مایل به شیطنت و سرکار گذاشتن هستند در همین راستا پسران در چت کردن تلاش بیشتری می کنند که اعتماد دختران را برای تداوم رابطه جلب کنند .

در بیان انگیزه اصلی از چت کردن جوانان بجنوردی می توان گفت : توجه بیشتر چت کننده ها به مسایل فراغتی و سرگرم کننده چت روم ها بوده است و انگیزه های بعدی به ترتیب شامل پیدا کردن دوست ، تازگی محیط چت و مهیج بودن آن ، تفاوت شخصیت در صحنه چت نسبت به زندگی حقیقی و شیطنت و ماجراجویی عنوان شده است .

در پاسخ به این سوال که با چه افرادی تمایل به چت کردن دارید بیش از ۵۰ درصد پاسخ دهندگان گفته اند که بیشتر دوست دارند با افراد متنوع و ناشناس چت کنند و کمتر از یک سوم تمایل خود را به افراد آشنا بیان داشته اند. همچنین ۹۸٫۹ درصد پاسخ دهندگان تمایل به چت کردن با افراد غیر همجنس داشته اند .

بدین ترتیب می تو.ان گفت فضای غالب در محیط چت روم ها گفتگوهای دوستانه جوانان غیر همجنس است که با نیت ارضاء کنجکاوی ، آشنایی ، سرگرمی، شیطنت و ماجراجویی است . در ضمن تبحر و مهارت پسران در چت کردن بیش از دختران است همچنین پسرها ترس و نگرانی کمتری از کنترل ها و شناسایی های غیر محسوس در خلال چت کردن دارند . لازم به تذکر است که اولویت سایت های مورد مراجعه پاسخ گویان برای چت کردن به ترتیب ۸۵ درصد یاهو ، ۷ درصد سایت های فارسی زبان مانند بدهی دات کام و روزی دات نت و ۶٫۵ درصد msn دانست .